Výchova dětí není lehká záležitost. Mimo péči o zdraví a zajištění bezpečného prostředí se často zaměřujeme na učení nových dovedností a sociálních návyků. Na rozvoj dalších důležitých vlastností dítěte někdy zkrátka nezbývá dost času ani sil. Jednou z nich je také všude zmiňovaná kreativita.
Co je vůbec kreativita?
Odborníci definují kreativitu jako schopnost člověka přizpůsobovat se situacím zcela novým způsobem. Jedná se o tvořivý proces, kdy se při řešení problémů hledají nové a originální cesty. Z toho je patrné, že kreativita neznamená pouze umělecké nadání, ale je žádoucí také v běžném životě nás všech. Děti se s bohatou a činorodou fantazií rodí, ale postupně o kreativitu často přicházejí, a to i vlivem výchovy či školy, kde se nezřídka uplatňuje filozofie „takhle se to má dělat, dělej to taky“.
Jak rozvíjet a podporovat kreativitu?
Schopnost přistupovat k životním situacím tvůrčím způsobem je užitečná nejen v dětství, ale i později v práci. Měli bychom proto tuto dovednost trénovat a podporovat. Prvním pilířem výchovy je být vzorem pro své dítě. Pokud tedy žijeme v nudném stereotypu, kde představivost nemá místo, těžko můžeme po dítěti chtít, aby bylo tvůrčí. Zkuste vyrazit na výlet na nějaké neobvyklé místo, kam nikdo nechodí. Překvapte děti večerním programem, kdy seriál v televizi vyměníte za kostýmovou diskotéku nebo stínohrou. Zkrátka udělejte občas něco jinak.
Dětská představivost se zrcadlí i ve výtvarném projevu – s papírem a barvičkami jsou schopny si vyhrát i několik hodin. Pro další podpoření kreativního projevu jim můžeme dát např. kreativní karty, které můžou obkreslovat a pak originálně vybarvit. Fantazii se meze nekladou, a není proto problém mít na dvorku fialovou kočku nebo puntíkatého kohouta. Namísto běžné pohádky před spaním zařaďte i chvilku kreativity. Začněte vyprávět, jak tatínek vzal Jeníčka a Mařenku do lesa a pak požádejte dítě, aby pohádku dovyprávělo podle sebe. Sami budete překvapeni, až se v perníkové chaloupce krom ježibaby objeví třeba Tyranosaurus, a Jeníček s Mařenkou s ním zažijí zcela nová dobrodružství.
A jak vypadají kreativní hračky?
Toužíte u dítěte rozvíjet kreativitu přirozeným způsobem a sami nemáte nápady, jak na to? U hraček platí jednoduché pravidlo: méně je více. Pokud si dítě vybírá mezi nekonečným množstvím předmětů, nebude se moct rozhodnout, a nakonec skončí u obrazovky tabletu. Stejně tak toto pravidlo platí u jedné konkrétní hračky. Dokonale navržená stavebnice veterinární kliniky se všemožnými vychytávkami, jako jsou malé stetoskopy a injekční stříkačky, sice vypadá na první pohled lákavě, ale kreativní hraní nepodporuje. Zdánlivě obyčejná stavebnice se zatím může proměnit třeba v kouzelný hrad plný dinosaurů – stačí k tomu dětské ručičky a ničím neomezená představivost.
Hračky, které nejvíce rozvíjejí fantazii, můžeme popsat jako hračky, u kterých nejsou jasně daná pravidla hry. V angličtině je označujeme jako „open ended toys“, tedy v překladu hračky pro otevřenou hru. Typickými příklady jsou dřevěné kostky, figurky, jednoduché panenky a autíčka nebo i přírodniny. Pořiďte letos k Vánocům svému dítěti jednoduchý dřevěný domeček a sami uvidíte, jak svoji kreativitu využije naplno při tvoření vysněného domova pro panenky nebo skřítky.