Většina z nás si určitě pamatuje na večery, kdy nám maminka nebo tatínek předčítali pohádky před spaním. Namísto sledování televize nebo tabletu jsme leželi v postýlce a poslouchali příběhy plné princezen, čarodějnic a kouzelných zvířátek. Čtení pohádek na dobrou noc přitom nemusí být jen rutina, má obrovský vliv i na další vývoj dítěte.
V dnešní době je běžné dětem pořizovat nejrůznější moderní technologie. Podle výrobců dokáží naše ratolesti plně zabavit a také rozvíjet i bez další iniciativy dospělých. Opak je ale pravdou. Čas, který rodiče stráví s dětmi, nenahradí mobil ani tablet a už vůbec ne pořady v televizi.
Děti milují rituály
Pravidelné společné chvíle jim přináší jistotu, pocit bezpečí a teplo domova. Večery v posteli s knihou v ruce pomáhají vytvářet blízkost, pocit klidu a radosti – nejen dětem. Neberte proto čtení pohádek na dobrou noc jako nudný stereotyp, i dospělým usnadní odbourání stresu po těžkém dni v práci.
V čem je čtení pohádek přínosné?
Mimo utužování vztahu s rodičem má čtení pohádek na dobrou noc velký vliv na mentální schopnosti dítěte, jako například:
- obohacení slovní zásoby,
- zlepšování pozornosti a paměti
- a rozvíjení představivosti.
Pravidelné čtení u dětí zvyšuje také emoční inteligenci, učí je základním pravidlům chování a rozvíjí kladný vztah ke knihám. Takřka polovina dospělých vášnivých čtenářů uvádí, že jim rodiče pravidelně četli pohádky.
Zkuste něco nového
Máte pocit, že vaše dítě u čtené pohádky nevydrží? V tom případě můžete vyzkoušet dřevěné promítací pohádky. Zatímco vy budete vyprávět příběh o Karkulce, na zdi se bude pomocí světla ukazovat stín vlka nebo myslivce. To může zaujmout i neposedného rošťáka.
Strach nevadí
Obáváte se, že by stínová vizualizace vlka nebo čarodějnice z perníkové chaloupky mohla vaše dítka polekat? Napadlo vás, že pohádky od Erbena či bratří Grimmů jsou drastické a možná by bylo nejlepší je dětem nečíst? Strach vůbec nevadí! Psychologové napříč celým světem potvrzují, že určitá „tvrdost“ příběhů učí děti přijmout, že i v reálném světě existuje nebezpečí, kterému se musí postavit. Pohádky umožňují prožití emoce strachu a snazší vyrovnání s nástrahami „tam venku“. Děti se pak všech strašidel nebo pavouků bojí paradoxně méně.
Pokud jste čtení pohádek na dobrou noc doteď zanedbávali, na nic nečekejte. S dřevěnými pohádkami přes celý pokojíček můžete začít třeba už dnes večer.